.jpg)
Milwaukee battery MXF XC608 8.0 Ah 2 pcs + SC charger
Stock status
Product Code: 4933493548
Stock status
Product Code: 4933493548
Product info
- Brand
- Milwaukee
- Product Code
- 4933493548
- EAN
- 4058546484194
- Country of origin
- China
- CN code
- 85076000
Official Milwaukee Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery MXF XC608 8,0 Ah
| Battery capacity | 8.0 Ah |
| Battery model / product code | MXF XC608 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Milwaukee MX FUEL |
| Voltage | 72 V |
| Weight | 4,5 kg |
Charger MXF SC
| Bluetooth connection | yes |
| Charging slots count | 1 tk |
| Charging current | 4,5 A |
| Compatible battery voltage | 72 V |
| Weight | 8.9 kg |
Additional Info
Charging time (3.0 / 6.0 / 8.0 / 12.0 Ah): 45 / 65 min
33% more working time than the MXF XC406 battery in a lighter weight construction
COOL-CYCLE™ active cooling system ensures fast cooling, which reduces downtime
REDLITHIUM™FORGE™ offers the greatest power, fastest charging and longest life within REDLITHIUM™ batteries
Best protection against workplace, weather and environmental conditions
45 min charging with MX FUEL™ supercharger
The ONE-KEY™ tool tracking and security solution gives you a free cloud-based tool tracking network and inventory management platform. In addition, ONE-KEY™ allows you to use the remote locking function.
The longest lifespan, which ensures the most charges and the best performance throughout the service life
Updated ventilation design for maximum airflow from COOL-CYCLE™ capable chargers
Full MX FUEL™ system compatibility
5x rubber coatings in impact areas for maximum protection
Improved handle design for easy carrying