All Product Categories
1 / 4
Starter Kit Kärcher Battery Power 36/50
265.27€
Without VAT 213.93€
Lowest price in last 30 days 258.86€
Pay in 3 equal installments at 0% interest
3 x 88.42 €
Stock status
Toolnest warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: > 5 pcs
Delivery time: 5-8 business days
Product Code: 2.445-065.0
Quantity:
Stock status
Toolnest warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: > 5 pcs
Delivery time: 5-8 business days
Product Code: 2.445-065.0
Product info
- Brand
- Kärcher
- Product Code
- 2.445-065.0
- EAN
- 4054278650395
- Country of origin
- China
- CN code
- 85076000
Free shipping from 150 €
Official Kärcher Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery
| Battery capacity | 5.0 Ah |
| Battery model / product code | Battery Power 36/50 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Kärcher 36V |
| Energy | 180 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Weight | 1,5 kg |
| Tool height | 118 mm |
| Tool width | 88 mm |
| Tool length | 134 mm |
Fast Charger
| Battery system | Kärcher 36V |
| Bluetooth connection | no |
| Weight with package | 0.9 kg |
| Charging slots count | 1 tk |
| Charging current | 2,5 A |
| Compatible battery voltage | 36 V |
| Weight | 0.7 kg |
Additional Info
The Kärcher Battery Power 36/50 Starter Kit comes with a quick charger that charges the 36 V/5.0 Ah Kärcher interchangeable Battery Power to 80% in just 1.5 hours
The kit is suitable for use with all Kärcher 36 V battery devices