All Product Categories
-21%

Milwaukee battery M18 HB3 2 x 3.0 Ah + M12 18 FC charger
308.31€
Without VAT 248.64€
Lowest price in last 30 days 308.31€
Pay in 3 equal installments at 0% interest
3 x 102.77 €
Stock status
Toolnest warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 6-8 business days
Product Code: 4933471071
Quantity:
Stock status
Toolnest warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 6-8 business days
Product Code: 4933471071
Product info
- Brand
- Milwaukee
- Product Code
- 4933471071
- EAN
- 4058546286996
- Country of origin
- China
- CN code
- 85076000
Free shipping from 150 €
Official Milwaukee Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery M18 HB3 High Output 3,0 Ah
| Battery capacity | 3.0 Ah |
| Battery model / product code | M18 HB3 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Milwaukee M18 |
| Voltage | 18 V |
| Weight | 0,7 kg |
Charger M12-18 FC
| Battery system | Milwaukee M18 |
| Electronic temperature control | yes |
| Cooling fan | yes |
| Charging time for M12 2.0 Ah battery | 28 min |
| Charging time for M12 4.0 Ah battery | 57 min |
| Charging time for M18 2.0 Ah battery | 26 min |
| Charging time for M18 4.0 Ah battery | 47 min |
| Charging time for M18 5.0 Ah battery | 59 min |
| Charging slots count | 1 tk |
| Wall mountable | yes |
| Compatible battery voltage | 12;18 V |
Accessories
No accessories found
No recommended accessories found for this product.