.jpg)
Milwaukee battery M18 FB12 12 Ah 2 pcs + M18 DBSC charger
Stock status
Product Code: 4933498614
Stock status
Product Code: 4933498614
Product info
- Brand
- Milwaukee
- Product Code
- 4933498614
- EAN
- 4058546524838
Official Milwaukee Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery M18 FB12
| Battery capacity | 12.0 Ah |
| Battery model / product code | M18 FB12 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Milwaukee M18 |
| Voltage | 18 V |
| Weight | 1,51 kg |
Charger M18 DBSC
| Battery system | Milwaukee M18 |
| Intelligent charging control | yes |
| Cooling fan | yes |
| Charging time for 2.0 Ah battery | 27 min |
| Charging time for 3.0 Ah battery | 35 min |
| Charging time for 4.0 Ah battery | 52 min |
| Charging time for M18 12.0 Ah battery | 60 min |
| Charging time for M18 6.0 Ah battery | 25 min |
| Charging slots count | 2 tk |
| Charging current | 18 A |
| Number of simultaneous charging slots | 2 |
| Wall mountable | yes |
| Compatible battery voltage | 18 V |
| Recommended operating temperature | 4-40.5 °C |
| Power supply type | mains powered |
| Weight | 2.98 kg |
Additional Info
Battery M18 FB12
Charging time with M18 DBSC charger: 45 min
Charging time with M12-18 FC charger: 130 min
Provides up to 50% more energy than the M18™ HIGH OUTPUT™ 12.0 Ah battery
35 minutes of supercharging to 80% with the M18™ dual supercharger, 45 minutes for full charge
COOL-CYCLE™: the active cooling system can ensure fast cooling, which reduces downtime
REDLITHIUM™ FORGE™ offers the highest power, fastest charging and longest lifespan among REDLITHIUM™
The longest lifespan, which allows the most charges and the best performance throughout the life of the battery pack and offers the best protection against workplace, weather and environmental conditions
Extended working time in case of high demand
Durable housing designed for greater protection against oils, solvents and greases
Improved on-board fuel gauge that is readable even in direct sunlight
REDLINK™ intelligence: our battery circuits ensure optimal performance and overload protection, using the entire system communication between the tool, battery and charger
Compatible with all M18™ series tools
Fast charger M18 DBSC
Battery charging time 6.0 Ah Forge / 12.0 Ah / 8.0 Ah / 5.0 Ah: 25 / 60 / 45 / 60 min
Offers up to 6x faster charging to 80% to increase productivity.
15 minute supercharge with M18™REDLITHIUM™FORGE™6.0 Ah battery up to 80%.
Adaptive charging distribution offers simultaneous charging of multiple batteries to maximize productivity.
REDLINK™ intelligence, the charger communicates with the battery pack to ensure optimal charging speed and performance.
Charges two M18™ batteries simultaneously.
Compatible with all M18™ batteries.
Attachment to the back allows for versatile orientation.
COOL-CYCLE™, the active cooling system ensures fast cooling, which reduces downtime. The active cooling function works with batteries that have COOL-CYCLE™ capability.
Accessories
No accessories found
No recommended accessories found for this product.