Kärcher starter kit 36 V 2 x 7.5 Ah + quick charger
Stock status
Product Code: 2.445-070.0
Stock status
Product Code: 2.445-070.0
Product info
- Brand
- Kärcher
- Product Code
- 2.445-070.0
- EAN
- 4054278700434
- Country of origin
- China
- CN code
- 85076000
Official Kärcher Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery Battery Power+ 7,5 Ah
| Battery capacity | 7.5 Ah |
| Battery model / product code | Battery Power+ 36/75 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Kärcher 36V |
| Energy | 270 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Weight | 2,1 kg |
| Tool height | 118 mm |
| Tool width | 88 mm |
| Tool length | 168 mm |
Fast Charger Battery Power+ 36/60
| Battery system | Kärcher 36V |
| Bluetooth connection | no |
| Charging slots count | 1 tk |
| Charge level indicator | yes |
| Charging current | 6 A |
| Wall mountable | yes |
| Compatible battery voltage | 36 V |
| Power supply type | mains |
| Weight | 0.9 kg |
| Tool height | 82 mm |
| Tool width | 137 mm |
| Tool length | 192 mm |
Additional Info
Powerful and long-lasting: The Kärcher Battery Power+ 36/75 Starter Kit includes two 36 V/7.5 Ah batteries with innovative real-time technology, which allow uninterrupted work with all Kärcher 36 V Battery Power+ battery platform devices. This is also ensured by the high-performance quick charger included in the kit. It charges one battery while the other is in use.
Innovative real-time technology (Real Time Technology)
The integrated LCD screen always displays the remaining working time, charging time and charging status.
Replaceable Kärcher 36 V Battery Power+ battery
Suitable for all Kärcher 36 V Battery Power+ battery devices. Suitable for all Kärcher 36 V Battery Power battery devices.
Powerful 36 V quick charger
Short charging times.
Compatibility
Suitable for all replaceable Kärcher 36 V Battery Power+ batteries.
Powerful lithium-ion battery cells
Ensures continuous power, preventing self-discharge and memory effect.
Protection class IPX5 – protected against water jets from all directions
Reliable jet protection during use.
Extremely reliable
Kärcher battery housings are extremely impact-resistant.
Wall mounting
For clean mounting of the charger on the wall.