.jpg)
Bosch battery 4 x EXBA 18V-40 4.0 Ah, 2 x EXBA 18V-80 8.0 Ah
Stock status
Product Code: 1600A0373G
Stock status
Product Code: 1600A0373G
Product info
- Brand
- Bosch
- Product Code
- 1600A0373G
- EAN
- 4053423342147
Official Bosch Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery EXBA 18V-40 4,0 Ah
| Battery capacity | 4.0 Ah |
| Battery model / product code | EXBA 18V-40 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Bosch 18V Professional |
| Voltage | 18 V |
| Weight | 0,605 kg |
Battery EXBA 18V-80 8,0 Ah
| Battery capacity | 8.0 Ah |
| Battery model / product code | EXBA 18V-80 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Bosch 18V Professional |
| Voltage | 18 V |
| Weight | 1.035 kg |
Additional Info
The high-power EXBA18V-40 Expert battery ensures up to 2000 W of peak power for demanding tasks (internal test data; instantaneous peak power with a fully charged new battery) in the most compact housing.
The high-power EXBA18V-80 Expert battery offers up to 120% longer operating time, ensuring exceptional continuous performance even in demanding working conditions (compared to the Professional GBA 18V 4.0Ah battery; internal test data; low-carbon steel grinding with the GWS 18V-15 S + flap disc, 30-second work cycles with 5-second pauses).
Both batteries use innovative terminal-free cell technology, while conventional batteries are based on multi-contact cells, where only two connection points are used to transmit current. This creates a bottleneck that increases the battery's resistance. Terminal-free battery technology solves this bottleneck. Instead of just two current channels, the battery has countless parallel current channels. Result: lower resistance, exceptionally long operating time and maximum power.
The reinforced housing, excellent COOLPACK 2.0 heat management and terminal-free cell technology ensure a long service life for the EXBA18V-80 battery, so the battery is well suited for professionals who value durability and performance.
When using EXAL18V2-320 or EXAL18V-160 charging devices, the charging temperature range of the EXBA18V-80 battery is extended: –10 °C to +55 °C (battery temperature).
The battery has a 5-LED indicator that shows the charge status and remaining capacity and detects the risk of failure.
Compatible with the Bosch Professional 18V System and AMPShare's various brand batteries.
With EXAL18V2-320 or EXAL18V-160 chargers, the EXBA18V-40 can be fully charged in just 30 minutes and weighs only 605 g. It takes 39 minutes to fully charge the EXBA18V-80 and it weighs 1.04 kg.